7
Cena:0.00
brak

Narodziny księżniczki

 

tekst: Ildikó Boldizsár

ilustracje: Katalin Szegedi

 

Przełożyła z angielskiego: Marta Bręgiel-Benedyk
Oprawa: twarda
Liczba stron: 36
Format: 220x320mm
Wiek: 3+

 

 

   Książka jest owocem współpracy dwóch wyjątkowych węgierskich artystek: Ildikó Boldizsár – folklorystki, pisarki i bajkoterapeutki oraz Katalin Szegedi – wielokrotnie nagradzanej ilustratorki.
  Twórczość ich obu ma, w najlepszym sensie tego słowa, bardzo kobiecy charakter: zarówno bajki Ildikó Boldizsár jak i obrazy Katalin Szegedi tworzą świat, który – poprzez bogate struktury i wyraziste barwy powierzchni oraz tajemniczy żar podświadomych głębi – jest zwyczajowo kojarzony z żeńskim aspektem człowieczeństwa.

  Narodziny księżniczki to ilustrowana książka dla dziewczynek, które – w myśl idei zawartej w tekście – zawsze uważają się w głębi serca za ukryte księżniczki. Na tym wyobrażeniu Ildikó Boldizsár opiera swoją baśń. W chwili narodzin dziewczynki, niebiańskie księżniczki udzielają jej swoich błogosławieństw. Jest ich dziewięć, a każda reprezentuje inny element przyrody (gwiazdy, ptaki, drzewa, wzgórza etc.). Obrazy stworzone przez Katalin Szegedi łączą je ponadto z różnymi kontynentami i kręgami kulturowymi (europejskim, afrykańskim, indyjskim, dalekowschodnim), zakreślając szerokie spektrum możliwych wzorców osobowych – albo jedynie inspirujących konwencji. Poprzez bajkową estetykę koncentrującą się na łączeniu naturalnych i moralnych aspektów poszczególnych elementów ludzkiego doświadczenia za sprawą jednoczącej siły piękna, aspekty natury reprezentowane przez niebiańskie księżniczki nawiązują ściśle do cnót moralnych (dobra, radości, cierpliwości etc.), które sprawić mogą, że nasze egocentryczne małe księżniczki staną się otwartymi, wolnymi od uprzedzeń dorosłymi.


  Książka może być doskonałym prezentem z okazji narodzin dziewczynki, urodzin (od pierwszych do sto pierwszych), wieczoru panieńskiego i każdego innego dnia, w którym chce się powiedzieć kobiecie coś wyjątkowego.


  Niewyczerpany potencjał towarzyszący każdej nowo narodzonej istocie ludzkiej może zostać urzeczywistniony za sprawą życzliwego słowa. Ta jakże prosta, a zarazem optymistyczna myśl przewija się przez całą książkę, która koncentruje się głównie na życiu dziewcząt. Tutaj każda dziewczynka rodzi się księżniczką i zostaje, jak w baśni, obdarzona pięknem, dobrocią, cierpliwością i prawdomównością oraz otrzymuje nieocenione wsparcie wróżek należących do różnych kultur. Świat wyobraźni uzupełnia rzeczywisty świat przyrody – słońce, księżyc, wiatr i deszcz – a wszystko sprzyja temu, by bohaterka opowieści – nowo narodzona dziewczynka – osiągnęła baśniową doskonałość. W książce tej autorka i ilustratorka wzajemnie się wspierają i inspirują. Baśniowe życzenia i magiczne imiona księżniczek znajdują odzwierciedlenie w pięknych ilustracjach wykonanych techniką kolażu”.

 

 


 

• Katalog White Ravens 2010

 


Recenzje:


QLTURKA.PL
 | HIPOKAMPUS | LITERADAR | Czytanki-przytulanki | Papierowe Myśli