7


Suketu Mehta

(1963) pisarz mieszkający na stałe w Nowym Jorku. Urodził się w Kalkucie, dorastał w Bombaju, skąd w 1977 roku przeniósł się z rodziną do Nowego Jorku. Publikuje między innymi w „New York Times Magazine”, „National Geographic”, „Granta”, Harpers Magazine” i „Time”. Wykłada dziennikarstwo na Uniwersytecie Nowojorskim. Jest współautorem scenariusza filmu „Mission Kashmir” oraz „New York, I Love You”. Laureat Whiting Writers' Award, O. Henry Prize, Fellowship of the New York Foundation of Arts oraz Guggenheim Fellowship, zdobywca Kiriyama Prize oraz finalista Pulitzera.

 

Katalin Szegedi

(1963) Ukończyła studia na wydziale Grafiki Użytkowej i Projektowania Książki na Uniwersytecie Sztuki Stosowanej im. L. Moholy-Nagy w Budapeszcie. Od 1991 roku ilustruje książki. Wiele z nich otrzymało nagrody i wyróżnienia. Jej książki czterokrotnie zdobywały najbardziej prestiżową nagrodę Szép Magyar Könyv (Najpiękniejszej Węgierskiej Książki) w kategorii książek dla dzieci. Katalin Szegedi została wpisana na honorową listę IBBY, a Narodziny księżniczki znalazły się na liście Białych Kruków – White Ravens 2010. Katalin Szegedi publikuje na Węgrzech, w Grecji, Niemczech, USA i Korei Południowej. Ma troje dzieci.

 

 

Ildikó Boldizsár

(1963) Po ukończeniu studiów humanistycznych wykładała literaturę dziecięcą i poetykę baśni na węgierskich uniwersytetach. Od 1987 roku jest badaczem baśni. W 1998 roku rozpoczęła badania etnograficzne. Poza pracą naukową i pisaniem własnych bajek, zredagowała siedemnaście tomów baśni i napisała trzy podręczniki dla dzieci. W roku 1996 opracowała metodę terapii opartej na czytaniu baśni, która znalazła zastosowanie w wielu węgierskich szpitalach. Obecnie pracuje jako bajkoterapeuta, prowadząc pionierskie w skali świata Centrum Bajkoterapii położone w pobliżu Balatonu. Ma troje dzieci.

 

 
Gyula Böszörményi

(1964) węgierski pisarz i dziennikarz. Autor literatury młodzieżowej, powieści historycznych, science-fiction i fantasy, reportaży i esejów oraz opowiadań opartych na motywach ludowych i mitologicznych. Pierwsze opowiadanie opublikował w wieku 16 lat. Jego seria fantasy o Gregu przyniosła mu międzynarodową nagrodę IBBY, a w marcu 2007 roku nagrodę literacką im. Attili Józsefa. Gyula Böszörményi od dzieciństwa cierpi na dystrofię mięśniową i porusza się na wózku inwalidzkim, ale wyobraźnia pozwala mu podróżować, dokąd zechce. Pracuje również dla radia, teatru i telewizji.

 
Írisz Agócs

(1977) Ilustratorka. Studiowała w Pécs na wydziale Etnografii i Antropologii Kulturowej. Stopniowo jednak kluczowe miejsce w jej życiu zajęła sztuka. Przeniosła się do Budapesztu, gdzie rozpoczęła pracę jako grafik komputerowy i animator.
Od 2006 roku zajęła się ręcznie malowaną ilustracją dla dzieci. Od tamtej pory jest to głównym obszarem jej zainteresowań. Pierwsza wystawa Írisz Agócs została otwarta jesienią 2006 roku. Od tamtego czasu jej prace były wielokrotnie wystawiane. Jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Ilustratorów Książek dla Dzieci.

 

 
Sebastian Stachowski

Sebastian Stachowski (1970) tłumacz, grafik, fotograf. Urodził się w Krakowie, gdzie studiował hungarystykę. Od lat 90. zajmuje się projektowaniem książek i fotografią. W 1996 roku ukończył kurs fotografii pod kierunkiem prof. Zbigniewa Łagockiego w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2003 roku mieszka w Budapeszcie. Zaprojektował w tym czasie ponad 200 książek. Dwukrotnie otrzymał nagrodę dla Najpiękniejszej Książki Węgierskiej. Dla nas przetłumaczył wszystkie książki z węgierskiej serii dla dzieci oraz zaprojektował typografię „Maximum City”. Odpowiada też za przygotowanie naszych książek do druku. Właściwy człowiek we właściwym miejscu. Tato Janka.

 

 

 

Sarolta Szulyovszky

Sarolta Szulyovszky (1972) węgierska ilustratorka i autorka, od 1997 roku mieszkająca na stałe w San Daniele del Friuli (Udine, Włochy). Na Węgrzech studiowała sztukę użytkową w uniwersytecie w Sopron, specjalizując się w projektowaniu opakowań. Ukończyła również kurs projektowania graficznego w Udine oraz warsztat w Międzynarodowej Szkole Ilustratorów w Sàrmede, Italy. Od 2005 roku Sarolta poświęca się grafice i ilustracji dziecięcej. Jej książki publikowane były dotąd we Włoszech, na Węgrzech i w Rumunii. „Wdzięczny kwiat” to pierwsza książka Sarolty, w której jest zarazem autorką tekstu. Specjalnie dla polskiego wydania Autorka napisała dedykację, która znajduje się na pierwszej stronie każdej książki.

 

 

 

Petra Finy

Petra Finy -
węgierska autorka. Od dziecka pasjonowało ją spisywanie i ilustrowanie tworzonych przez siebie opowieści. Z wykształcenia nauczycielka francuskiego i węgierskiego. Pracowała jako copywriter, co pozwalało jej wymyślać przeróżne historie przez cały dzień. Po urodzeniu najstarszej córki zaczęła pisać dla dzieci, w tym samym czasie też ukazała się jej pierwsza książka dla dorosłych. Nadal uwielbia rysować i inspirować się pracami innych.
„Biała księżniczka i Złoty Smok”, to jak twierdzi, książka najbliższa jej sercu, w której maluje obrazy piękna przy pomocy słów.

 

 

 

Perumal Murugan

Perumal Murugan to jeden z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy tamilskich. W swoich książkach szczególną uwagę poświęca życiu na marginesie społeczeństwa, w nędzy i odrzuceniu. W Repertuarze posługuje się oszczędnym stylem naśladującym nagłe cięcia i nieruchome kadry popularnego kina indyjskiego.